VIJESTI

Pročišćavanje vazduha: Prof. dr Afrodita Zendelska o putu Sjeverne Makedonije ka boljem kvalitetu vazduha

Copyright: EU4Green

Kvalitet vazduha je ključni faktor koji utiče na ljudsko zdravlje i održivost životne sredine. Prof. dr Afrodita Zendelska, vanredna profesorka na Fakultetu prirodnih i tehničkih nauka Univerziteta Goce Delčev u Štipu, Sjeverna Makedonija, i stručna saradnica u laboratoriji AMBIKON, osvjetljava značaj praćenja i analize kvaliteta vazduha, izazove koji prate ovaj proces i konkretna rješenja za smanjenje zagađenja.

Praćenje kvaliteta vazduha nije samo mjerenje zagađivača, već i razumijevanje njihovih izvora i uticaja. Od sagorijevanja biomase tokom zime do emisija iz saobraćaja ljeti, prof. dr Zendelska pruža sveobuhvatan pregled glavnih izvora zagađenja vazduha u Sjevernoj Makedoniji. Njeno istraživanje naglašava potrebu za dugoročnim praćenjem, rješenjima koja dolaze iz zajednice i prilagođenim politikama kako bi se riješio ovaj ozbiljan problem.

Uz snažno naučno istraživanje i praktičnu primjenu, laboratorija AMBIKON igra ključnu ulogu u identifikaciji izvora zagađenja i dizajniranju mjera za poboljšanje kvaliteta vazduha u različitim opštinama. Prof. dr Zendelska ističe ulogu dosljednog praćenja i podizanja svijesti javnosti u stvaranju zdravijih i održivijih sredina za sve.

  1. Zašto je analiza kvaliteta vazduha važna za ljudsko zdravlje i životnu sredinu?

„Analiza kvaliteta vazduha je ključna za razumijevanje njegovog uticaja na ljudsko zdravlje i životnu sredinu, jer pruža podatke koji se mogu koristiti za razvijanje politika usmjerenih na smanjenje zagađenja i poboljšanje javnog zdravlja.

Analiza kvaliteta vazduha uključuje mjerenje nivoa različitih zagađivača u vazduhu, poput čestica PM2.5 i PM10, koje mogu uzrokovati zdravstvene probleme. Takođe se analiziraju gasovi poput ozona, azotnih oksida, sumpornih oksida, ugljen-monoksida i isparljivih organskih jedinjenja. Pored toga, analiziramo hemijski sastav uzoraka vazduha, uključujući elemente poput ugljenika i rastvorljivih supstanci, kako bismo razumjeli odakle dolazi zagađenje.

Neki od najzabrinjavajućih zagađivača su sitne čestice (PM2.5) i prizemni ozon (O₃) jer su povezani sa ozbiljnim zdravstvenim problemima, kao što su bolesti srca i pluća, kao i prevremene smrti. Prema američkoj Agenciji za zaštitu životne sredine (US EPA), visoka izloženost PM2.5 odgovorna je za oko 374.000 prevremenih smrti u EU svake godine, dok povišeni nivoi ozona doprinosi dodatnih 14.600 smrtnih slučajeva.

Razlika između PM10 i PM2.5 je u tome što PM10 utiče na gornje disajne puteve, dok PM2.5 prodire dublje u bronhiole i alveole u plućima, izazivajući različite respiratorne probleme, poput astme, bronhitisa i hroničnih plućnih bolesti. Dugotrajna izloženost zagađenom vazduhu povećava rizik od kardiovaskularnih bolesti, jer zagađivači poput PM2.5, NO₂ i CO mogu izazvati upale arterija i povišen krvni pritisak. Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO), milioni smrtnih slučajeva godišnje direktno su povezani sa zagađenjem vazduha, prvenstveno zbog srčanih i respiratornih bolesti.“

  1. Kako se biraju lokacije za uzorkovanje vazduha i zašto je dugoročno praćenje važno?

„Izbor lokacija za uzorkovanje vazduha ključan je za osiguranje reprezentativnosti prikupljenih podataka. Odabrana lokacija treba da odražava šire regionalne uslove, bilo da se nalazi u blizini saobraćajnih čvorišta, industrijskih objekata ili u ruralnim sredinama.

Ključni faktori u odabiru lokacija uključuju gustinu naseljenosti, blizinu izvora zagađenja, pravac vjetra i geografske karakteristike poput nadmorske visine, koje mogu uticati na raspršivanje zagađivača. Instrumenti se postavljaju na otvorenim prostorima, izbjegavajući prepreke poput visokih zgrada ili drveća.

Dugoročno praćenje kvaliteta vazduha omogućava identifikaciju trendova tokom vremena, otkrivajući da li se kvalitet vazduha poboljšava ili pogoršava. Ove informacije su ključne za kreiranje politika i prilagođavanje regulativa kako bi se unaprijedio kvalitet vazduha.“

  1. Koji su glavni zagađivači i izvori zagađenja vazduha identifikovani u vašem istraživanju?

„Naše istraživanje u laboratoriji AMBIKON pokazuje da tokom grejne sezone sagorevanje biomase predstavlja glavni izvor zagađenja vazduha. To uključuje grijanje domaćinstava na drva, peći, restorane i manje industrijske objekte.

Tokom leta, glavni izvor zagađenja je saobraćaj, uključujući emisije iz izduvnih gasova, habanje kočnica i guma, kao i zastarele dizel motore. Pored toga, u nekim regionima značajan doprinos zagađenju dolazi od mineralne prašine iz kamenoloma, građevinskih radova i podizanja prašine sa puteva.

Otvoreno sagorevanje, uključujući spaljivanje poljoprivrednog otpada i požare na deponijama, takođe predstavlja sezonski faktor. Sistemi za javno i industrijsko grijejanje koji koriste lož-ulje i dizel su stalni izvori zagađenja, zajedno sa sekundarnim aerosolima koji nastaju kroz hemijske reakcije u atmosferi.“

  1. Kako podaci o kvalitetu vazduha podržavaju mjere za smanjenje zagađenja?

„Na osnovu studija o izvorima zagađenja koje je sprovela laboratorija AMBIKON, podaci prikupljeni tokom cijele godine omogućili su nam da razvijemo prilagođene planove za poboljšanje kvaliteta vazduha za svaku opštinu. Ovi planovi uključuju konkretne preporuke za rješavanje identifikovanih izvora zagađenja i prilagođeni su specifičnim potrebama svakog područja.“

  1. Zašto je redovno praćenje kvaliteta vazduha ključno i koje mjere se mogu preduzeti na osnovu podataka?

„Redovno praćenje kvaliteta vazduha ključno je za rano otkrivanje rizika po životnu sredinu, omogućavajući pravovremene intervencije za zaštitu zdravlja ljudi i prirode. Sezonske varijacije i trendovi otkriveni kroz dosledno uzorkovanje pomažu u usmeravanju akcija poput prelaska na centralizovano grejanje, usvajanja čistijih industrijskih tehnologija i promocije javnog prevoza.

Podizanje svijesti javnosti takođe igra ključnu ulogu u podsticanju ekološki prihvatljivog ponašanja i stvaranju promena koje dolaze iz zajednice, što može dovesti do zdravijeg i održivijeg okruženja.“

  1. Šta vas je motivisalo da odaberete ovu profesiju i koje savjete imate za mlade koji žele da krenu vašim stopama?

„Završila sam master i doktorske studije na programu Prerada minerala na Fakultetu prirodnih i tehničkih nauka, Univerziteta Goce Delčev. Snažna želja za čistijim i zdravijim okruženjem motivisala me je da se posvetim ovoj oblasti, a obije moje teze bile su usko vezane za zaštitu životne sredine.

Pored znanja koje sam stekla kroz formalno obrazovanje, dodatno sam unaprijedila svoje vještine kroz neformalno učenje, obuke, međunarodne programe i saradnje. Danas, pored svojih akademskih obaveza, radim u laboratoriji AMBICON, gdje analiziram hemijski sastav uzoraka i modelujem podatke kako bih identifikovala izvore zagađenja.

Zaštita životne sredine je interdisciplinarna nauka koja zahtijeva angažovanje stručnjaka iz različitih oblasti kako bi se postigli značajni rezultati. Ako volite rad na granici različitih disciplina i rješavanje složenih problema iz stvarnog svijeta, inženjering zaštite životne sredine nudi intelektualno stimulativno okruženje.

Za one koji su strastveni u vezi sa zaštitom prirode, suočavanjem sa klimatskim promjenama i doprinosom održivijem sijvetu, studiranje inženjeringa zaštite životne sredine može biti inspirativan i uticajan izbor.“

Ovaj detaljan uvid prof. dr Afrodita Zendelska naglašava značaj sveobuhvatnog praćenja kvaliteta vazduha i prilagođenih rješenja u Sjevernoj Makedoniji. Kroz korišćenje podataka, rješavanje ključnih izvora zagađenja i angažovanje zajednica, moguće je napraviti značajan napredak u smanjenju zagađenja i obezbjeđivanju održive budućnosti za sve.

 

Prof. dr Afrodita Zendelska
Vanredna profesorka
Fakultet prirodnih i tehničkih nauka
Univerzitet Goce Delčev, Štip, Severna Makedonija
Stručna saradnica, laboratorija AMBIKON