Zajedno za čistiji vazduh: Smanjenje emisija na Zapadnom Balkanu
Copyright: Nenad Konstantinović
Međunarodni institut za primijenjenu analizu sistema (IIASA) sproveo je detaljnu procjenu emisija zagađujućih materija u vazduh i njihovih potencijalnih smanjenja u šest ekonomija Zapadnog Balkana, u okviru projekta EU4Green.
Koristeći svoj napredni model GAINS (Interakcije i sinergije gasova sa efektom staklene bašte i zagađujućih materija u vazduhu), IIASA je pomogla u procjeni trenutnih i budućih emisija zagađujućih materija u vazduh i istraživanju potencijalnih strategija za njihovo smanjenje. Ovaj model je pouzdan alat za Evropsku komisiju i druge međunarodne organizacije u razvoju efektivnih politika za kvalitet vazduha i klimu.
Zajedno sa timom EU4Green, IIASA je održala šest online konsultativnih sastanaka kako bi uporedila procjene emisija modela GAINS sa podacima koje je prijavila svaka zemlja. Cilj je bio da se osigura tačnost i pouzdanost podataka, uzimajući u obzir različite faktore kao što su upotreba goriva i postojeće mjere kontrole zagađenja.
Sa poboljšanim podacima, IIASA je razvila preliminarne obaveze za smanjenje emisija (Emission Reduction Commitments – ERCs) za zagađujuće materije poput SO2, NOx, PM2.5, NH3 i NMVOCs za svaku zemlju. Ovaj pristup je usklađen sa onim koji je Evropska komisija primijenila za definisanje nacionalnih obaveza za smanjenje emisija do 2030. godine za zemlje članice EU. Cilj je da se do 2030. godine broj preuranjenih smrtnih slučajeva uzrokovanih zagađenjem vazduha u region smanji za 50% (u poređenju sa 2005. godinom), usklađujući se sa širim ekološkim ciljevima EU.
Cilj smanjenja od 50% postavljen je za cijeli region Zapadnog Balkana, a metoda optimizacije GAINS identifikuje specifične mjere u svakoj ekonomiji koje zajedno postižu cilj na najisplativiji način. Primjeri ovih specifičnih mjera uključuju: čistije kotlove u domaćinstvima, čišćenje dimnih gasova u industriji i efikasnu primjenu mineralnih đubriva. Rezultati modeliranja naglašavaju važnost regionalne saradnje – dok je smanjenje od 50% u odnosu na 2005. tehnički izvodljivo za cijeli region Zapadnog Balkana, smanjenje od 50% preuranjenih smrtnih slučajeva ne može biti postignuto u svakoj ekonomiji pojedinačno.
Razvijanjem naučno utemeljenih ERC-ova i unaprjeđenjem kvaliteta podataka, ova inicijativa postavlja osnovu za značajna poboljšanja kvaliteta vazduha i javnog zdravlja.
Nastavak saradnje i razmjene podataka biće ključni za postizanje ovih ambicioznih ciljeva i osiguranje zelenije budućnosti za region.