Napredak monitoringa zemljišta na Zapadnom Balkanu: Ključna dostignuća i budući koraci
Copyright: Nenad Konstantinović
Projekat EU4Green nastavlja da podržava napredak u monitoringu zemljišta na Zapadnom Balkanu. Nedavne procjene istakle su kako napredak koji je ostvaren, tako i izazove koji i dalje postoje u efikasnom monitoringu zdravlja zemljišta širom Albanije, Bosne i Hercegovine, Kosova*, Crne Gore, Sjeverne Makedonije i Srbije.
Zdravlje zemljišta je ključna komponenta održivosti životne sredine i poljoprivredne produktivnosti. Efikasan monitoring zemljišta osigurava praćenje nivoa zagađenja i sprovođenje potrebnih intervencija u cilju zaštite ovog vitalnog resursa. Na Zapadnom Balkanu, napori za monitoring zemljišta, posebno u poljoprivrednim oblastima, variraju, odražavajući različite nivoe infrastrukture i zakonodavne podrške.
Albanija je uspostavila mrežu od 26 mjesta za monitoring, ali su ograničeni resursi smanjili obim napora u monitoringu zemljišta. Uprkos ovim izazovima, Albanija je postigla značajan napredak u identifikaciji nivoa zagađenosti zemljišta, pružajući osnovu za buduća poboljšanja.
U Bosni i Hercegovini okvir za monitoring je fragmentiran između Federacije Bosne i Hercegovine i Republike Srpske. Iako oba entiteta imaju programe monitoringa zemljišta, efikasnost ovih inicijativa je umanjena zbog nedostatka usklađenog zakonodavstva i stabilnog finansiranja.
Kosovo još uvijek nije implementiralo sveobuhvatan sistem monitoringa zemljišta. Ipak, nekoliko studija fokusiranih na industrijsku kontaminaciju pružilo je ključne podatke, otvarajući put za sistematičniji monitoring u budućnosti.
Crna Gora sprovodi godišnji monitoring sa fokusom na opasne supstance u zemljištu. Planira se proširenje aktivnosti monitoringa, posebno u urbanim i industrijskim oblastima, kako bi se osigurala sveobuhvatnija procjena zdravlja zemljišta.
U Sjevernoj Makedoniji, monitoring zemljišta je u razvojnoj fazi, a novi zakoni i strategije se očekuju da podrže ove napore. Uključivanje u inicijative za monitoring zemljišta na nivou EU moglo bi značajno da unaprijedi kapacitete zemlje.
Srbija je postavila snažne zakonodavne temelje za monitoring zemljišta i trenutno radi na uspostavljanju nacionalne mreže. Integracija i koordinacija podataka između više institucija su ključni prioriteti dok zemlja napreduje ka punoj implementaciji.
Regionalna saradnja se podstiče kako bi se ojačala praksa monitoringa zemljišta širom Zapadnog Balkana. Značajna prilika leži u predstojem LUCAS istraživanju zemljišta, inicijativi EU osmišljenoj da standardizuje prikupljanje podataka o zemljištu širom Evrope. Učešće u ovom istraživanju pružilo bi Zapadnom Balkanu dragocjene uvide u zdravlje zemljišta, usklađujući njihove prakse monitoringa sa standardima EU.
Projekat EU4Green ostaje posvećen podršci ovim naporima, osiguravajući da se resursi zemljišta na Zapadnom Balkanu prate i upravljaju održivo, doprinoseći ekološkoj otpornosti i poljoprivrednoj produktivnosti regiona.
*Ova oznaka je bez prejudiciranja stavova o statusu i u skladu je sa Rezolucijom SB UN 1244/1999 i mišljenjem MSP-a o Deklaraciji o nezavisnosti Kosova.